Haber

Yemen’de İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlar protesto edildi

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlara tepki olarak Yemen’in çeşitli illerinde gösteriler düzenlendi.

Yemen’in güneybatısındaki Taiz vilayetindeki aktivistlerin davetlisi olarak onlarca kişi, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınları protesto etmek için şehir merkezindeki Azadlık Meydanı’nda toplandı.

Göstericiler, İsrail’in gerilimi tırmandırmasını kınayan ve Filistin halkının mücadelesini destekleyen ifadelerin yer aldığı pankartlar taşıdı.

İran destekli Husi bağlantılı haber ajansı SABA’nın haberine göre başkent Sana’a ve Hudeyde’de de benzer gösteriler düzenlendi.

Sana’a ve Hudeyda’daki gösterilerde Müslüman toplumlara İsrail’e Filistin halkına ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını durdurması için baskı yapma çağrısı yapıldı.

Ne oldu?

İsrail polisinin iki gece üst üste orantısız güç kullanarak Mescid-i Aksa’daki Müslümanlara ses bombası, lastik kaplı mermi ve coplarla müdahale etmesi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te gerilimi tırmandırdı ve olaylara yol açtı.

İsrail ordusu, Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket atıldığını, ülkenin kuzey bölgelerinde uyarı sirenlerinin devreye girdiğini duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, saldırıda 34 roket fırlatıldığını bildirdi. İsrail ordusu, akşam saatlerinde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine 3 havan topu atıldığını duyurdu.

Acil servis Red Star of David, baskınlarda şarapnelle vurulan bir İsraillinin hafif yaralandığını ve sığınağa kaçarken bir kişinin daha yaralandığını paylaştı.

İsrail, roket saldırılarının Lübnan’da konuşlu Hamas unsurları tarafından düzenlendiğini açıkladı ve Hamas’ı suçladı.

İsrail, akşam saatlerinde Gazze’ye saldırı başlattığını duyurdu ve buna karşılık Gazze’den İsrail’e doğru roketler fırlatıldı.

pehlivankoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu