Ekonomi

Yellen, Moody’s’in kararına tepki gösterdi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Moody’s’in kredi notu görünümünün düşürülmesine neden olarak gösterilen ABD borcuna ilişkin görüşüne katılmadığını, ABD ekonomisinin güçlü, Hazine piyasasının ise hem güvenli hem de likit olduğunu söyledi.

Yellen, San Francisco’daki APEC Maliye Bakanları Toplantısı kapanışında düzenlediği basın toplantısında, “Bu, katılmadığım bir karar” dedi. söz konusu.

Moody’s, Cuma günü ABD’nin kredi notunun görünümünü büyük mali açıkları ve zayıf borç karşılanabilirliğini gerekçe göstererek “durağan”dan “negatif”e düşürdü.

Yellen, uzun vadeli faiz oranlarının artmaya devam etmesi halinde bunun borcun sürdürülebilirliği açısından zorluk yaratacağını kabul etti. Ancak Biden yönetiminin “… Yellen, bütçe açığını azaltma planlarını ve vergi toplayan Milli Gelirler İdaresi’ne yapılan yatırımları örnek olarak gösterdi.

Yellen ayrıca Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerine bu hafta sonuna kadar hükümetin kısmi kapanmasını önlemek için çalışmaya çağrıda bulundu.

ABD Hazine Bakanı, hükümetin kapanma olasılığının “ABD ekonomisinin iyi durumda olduğu ve reel anlamda ilerlediği bir dönemde gereksiz bir ekonomik olumsuzluk” olduğunu belirtti.

bozdogan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu