Haber

SETA’dan “Deprem bölgesinde sosyal refahın yeniden tesis edilmesi” paneli

Siyaset, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı ( SETA) Toplum ve Medya Masası, deprem sonrasında sosyal refahı ön planda tutan politikalara katkıda bulunmak amacıyla depremin ilk yılında bölgede yürütülen psikososyal destek, aile danışmanlığı – rehberlik çalışmaları ile çocuklara ve gençlere yönelik özel destekleri ele alarak, 6 Şubat depremleri. 1. Yıldönümünde Deprem Bölgesinde Sosyal Refahın Yeniden Sağlanmasıbaşlıklı bir panel düzenledi.

Panelin ev sahipliğini SETA Derneği ve Medya Araştırmacısı Dr. Öğretim Üyesi Osman Zeki Gökçe, AK Parti Malatya Milletvekili Doç. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Abdurrahman Babacan, Dr. Emre Topoğlu ve Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe’nin katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Panelde depremin bölgede yaşayan vatandaşların sosyal refahını doğrudan etkileyeceği belirtildi; Psikososyal destek, rehberlik ve sosyal yaşam çalışmalarının yanı sıra; Gençlere ve çocuklara yönelik eğitim, istihdam, kültür gibi alanlarda bölgede yürütülen faaliyetler, bölgede yaşanan sorunlar ve kurumların sorunlara ne tür çözümler sunduğu konuşuldu.

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Emre Topoğlu, bölgede kısmen konteyner kentlerde yaşayan ve küçük alanlarda eğitim alan veya eğitimden uzak kalan gençlerin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın önem verdiği konular arasında yer aldığını belirtti. Bu kapsamda spor tesislerini yeniden inşa ettiklerini, bölgedeki portatif havuzların yanı sıra futbol ve basketbol sahalarını da toplamda 6 ay gibi kısa bir sürede hazır hale getirdiklerini belirtti. “Şu anda gençlerimize sportif, sanatsal ve kültürel anlamda destek sağlamak için çalışıyoruz.”dedi.

Emre Topoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın YÖK ile protokolü bulunduğunu belirterek, “Bütün üniversitelerde, gönüllülükTematik kamplar aracılığıyla bölgedeki depremden etkilenen gençleri Bakanlık bünyesindeki kamplarda ağırlayacaklarını belirten Topoğlu, öncelikle şunları kaydetti: ” gönüllülükİkinci öncelik olarak “hareketlilik” çalışmalarına öncelik vererek bölgede çalışacaklarını belirtti.

Dr. Emre Topoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Depremden etkilenen 476 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık. Bölgede toplam 100 bin kapasiteli toplam 76 yurt, 100’e yakın Gençlik Merkezi ve Gençlik Ofisimiz vardı; bunlar depremde ciddi bir hasar almadı. Bugün de aktif olarak çalışmaya devam ediyoruz.Yurtlarımızda ağırladığımız gençlere ve çocuklara özel eğitimler hazırladık.Bakanlık bünyesinde psikolog ve sosyologlardan oluşan psikososyal yardım gruplarımız bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgede okul ve üniversitede okuyan gençlerimiz var. En başta gençlerimizin eğitim hayatlarının sekteye uğraması ve en önemlisi çalışma alanlarının yetersizliği veya internetin olmaması sorunu vardı. Bu noktada arkadaşlarımız çok hızlı bir şekilde bölgede Genç Ofis dediğimiz yapıyı oluşturdular; Yani gençlerin bu yerlerde ders çalışabilecekleri, internete bağlanabilecekleri ve çeşitli eğitimler alabilecekleri ortamlar oluşturmaya çabaladık. Bugün 7’si aktif, önümüzdeki günlerde 7’si aktif olacak Gençlik Ofislerimizi bölgede hizmete açacağız. “5 bine yakın gönüllümüz bölgede farklı zamanlarda faaliyetler gerçekleştirdi.”

Güçlü Aile Modeli İçin Depremde Yoğun Çalışmalar Sürüyor

“Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatma Haral Efe” Güçlü Aile Modeli “Diyanet Vakfı”nı yaşatmak için Türkiye Diyanet Vakfı ve Vakıf paydaşlarıyla birlikte bölgede yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Fatma Haral Efe, Diyanet Vakfı olarak bölgede arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından, ” İyilik Çadırları“” kurarak çeşitli çalıştaylar düzenlediklerini belirtti. İyilik Çadırlarında“Sahura kadar depremzede vatandaşlarla çeşitli sosyal projeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca mobil araçlarla bölgedeki köyleri ziyaret ederek,” İyilik ÇadırıFaaliyetlerini köylere de taşıdıklarını belirtti.

Fatma Haral Efe Türkiye Diyanet Vakfı olarak bölgenin kültürel mirasının korunması amacıyla, ” İyilik Atölyeleri“” kapsamında antik el sanatlarını yaşatmak için bir atölye oluşturduklarını belirterek, atölyelerin depremzede kadın kadınların el emeği ile devam ettirildiğini belirtti.

Şehirler Sosyal Refahı Yeniden Sağlamak İçin Daha Güvenli Hale Geliyor

AK Parti Malatya Milletvekili Doç. Dr. Abdurrahman Babacan, deprem bölgesindeki şehirlerin insan odaklı, daha yeşil ve daha fazla meydanı olan bir şekilde inşa edildiğini anlattı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Savunma Sanayii’nin deprem bölgesine yatırım yapmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirten Babacan, ASELSAN’ın Malatya’ya tesis kurmasının bölgeden göç eden nitelikli iş gücünü bölgeye geri getireceğini belirtti. göç yoluyla. Böylece orta vadede şehirlerin geometrik olarak büyüyeceğini açıkladı.

Doç. Dr. Abdurrahman Babacan, bölgedeki nüfus kaybının iki temel nedeninin eğitim ve ekonomik zorluklar olduğunu belirtti. Ayrıca Temmuz 2023’ten itibaren tüm bölgede yaşayan vatandaşların konteynerlere yerleştirildiğini ve çadır sorununun ortadan kaldırıldığını belirtti.

Abdurrahman Babacan, deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların kendi şehirlerinden ayrılmamak için direndiğini belirterek, bu durumun çok önemli olduğunu söyledi; Böylece sosyal, manevi ve kültürel hafızanın korunacağını ifade etti.

“‘Geçici’ kavramını kademeli olarak devletin lügatından çıkarmak istiyoruz. ‘Kalıcılık’ bizim için çok önemli.”

İlk teslimleri yapılan TOKİ sosyal konutlarının iki ayda 75 bin, yıl sonuna kadar ise 212 bin sosyal konutun teslim edilmesinin beklendiğini belirtti.

Doç. Bölgede yaşayan kiracıların deprem konutlarından yararlanmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten Dr. Abdurrahman Babacan, TOKİ’nin yanı sıra Malatya’da da çok sayıda sosyal konut projesi gerçekleştireceklerini belirtti.

Doç. Bölgedeki bazı esnaf çarşı konteynerlerinin verimsiz kaldığını belirten Prof., esnafın bu durumdan şikayetçi olduğunu belirtti. Dr. Abdurrahman Babacan bu konuyla ilgili çalışmalar yapılacağını belirtti.

haber-maltepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu