Ekonomi

NATO’dan destek ziyareti

Kahramanmaraş’ta Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye’ye geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg, sıcak karşılama için Çavuşoğlu’na teşekkür etti ve “İttifakımıza olan güçlü kişisel bağlılığınız için de teşekkür etmek istiyorum.”

Deprem faciasının ardından Türkiye ve Suriye’ye dayanışma mesajları vermek için Ankara’da bulunduğunu belirten Stoltenberg, “Aslında bu, ittifakımızın topraklarında NATO’nun kuruluşundan bu yana yaşanan en kanlı ve en korkunç felaket. NATO adına; Türk halkına en derin ve en içten taziyelerimi sunuyorum “Bunu insanlara ve bu felakette hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine iletmek istiyorum” dedi.

“İhtiyaç duyduğunuzda NATO Türkiye’nin yanındadır”

Türkiye’de ilk acil durum faaliyetlerini gerçekleştiren kişilerin cüretini alkışladığını belirten Stoltenberg, “NATO bu anlamda Türkiye ile dayanışmasını göstermek için burada. Bu hafta Bakanlar Komitesi toplantımızda bir dakikalık saygı duruşunda bulunduk. . NATO, ihtiyacınız olduğunda Türkiye’nin yanındadır.” verilmiş.

NATO Acil Durum Uyum Merkezi’nin Türkiye’nin bu konudaki taleplerini depremin ertesi günü tüm NATO müttefiklerine ilettiğini hatırlatan Stoltenberg, bu aşamadan bu yana farklı ülkeler tarafından Türkiye’ye binlerce yardım ve acil durum arama kurtarma ekibinin gönderildiğini söyledi.

Türkiye’ye gelen arama kurtarma ekipleri arasında itfaiye ve tıp uzmanlarının da bulunduğuna dikkat çeken Stoltenberg, şunları kaydetti:

“NATO müttefikleri takviye güçlerini vermeye devam ediyor. Hollanda, Norveç, İngiltere ve ABD’den gelen askeri uçaklar, uluslararası yardımları buraya ulaştırmak için gece gündüz çalışıyor. Tabii buradan nakledilmesi gereken yaralılara da yardım ediyorlar. tıbbi arama çalışmalarına da devam ediyor.Yine Arnavutluk,Kanada ve Almanya çok farklı mali ve farklı yardım teknikleri kullanarak desteklerini sürdürüyorlar.Tabii ki tüm NATO ülkelerindeki vatandaşlarımız Türkiye’ye milyonlarca euro transfer etmek için bağış kampanyaları düzenliyorlar.Bütün bunlar dayanışmamızın simgesidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu