Haber

Filistinli Esirlere İdam Cezası Getirecek Kanun Tasarısı İsrail’de Görüşülecek

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, İsrail parlamentosunun Pazartesi günü “Filistinli tutuklulara ölüm cezası” öngören yasa tasarısını görüşeceğini belirtti.

İsrail gazetesi Maariv’in haberine göre aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, “Parlamento, Filistinli tutuklulara idam cezası öngören yasa tasarısının ilk oylamasına yönelik hazırlıkları 20 Kasım Pazartesi günü görüşecek.” İfadelerini kullandı.

Ben-Gvir, Filistinli mahkumların infazına ilişkin yasa tasarısını öneren tarafın liderliğini yaptığı Yahudi İktidar Partisi olduğunu ve parlamentodaki tüm milletvekillerinin buna destek vermesini beklediklerini belirtti.

Mart ayında İsrail parlamentosu, Ben-Gvir’in ön oturumda sunduğu ve İsraillileri öldürmekten suçlu bulunan Filistinli mahkumlara ölüm cezası verilmesine izin veren tasarıyı onayladı. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun desteklediği tasarı, Filistinliler tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Tasarının yürürlüğe girebilmesi için ön oturumun ardından 3 oturumda daha oylamaya sunulması gerekiyor.

İsrail’de sivil mahkemelerde ölüm cezası bulunmuyor. Askeri mahkemelerde bu ceza çok istisnai hallerde verilebilmektedir. Bu yetki, İsrail tarihinde yalnızca bir kez, eski bir Nazi suçlusuna karşı, 1962’deki bir davada kullanıldı.

haber-ekinozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu