Haber

Turistlerin uğrak yeri: Aksaray’ın şifalı suyu Narlıgöl

Nar Gölü veya Acıgöl olarak da bilinen Narlıgöl, Niğde’nin Narköy ilçesinde bulunan bir doğal güzelliktir. Turistlerin en çok uğrak yerlerinden biri olan volkanik krater gölü 21 metre derinliğinde. Çevredeki acı su ve jeotermal kaynaklar nedeniyle göl çevresine kurulan termal tesisler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

65 DERECE SU BİRÇOK HASTALIĞA UYGUN

Dört mevsim farklı doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Narlıgöl krater gölü, 65 derecelik suyu sayesinde termal turizm potansiyeliyle de dikkat çekiyor. Sedef hastalığı başta olmak üzere romatizmal ve cilt hastalıklarının tedavisi için uygun olan şifalı suyun aynı zamanda kan dolaşımı, kalp, damar, tansiyon ve nörolojik hastalıklar için de uygun olduğu düşünülmektedir. Ayrıca uygun dozlarda kullanılması helyoterapi imkanı da sunmaktadır.

NARLİGÖL EFSANESİ: YÜREĞİNDEN FIRLATAN SUYLA TAŞA DÖNEN KADIN

Aksaray ‘ya yakın olan Gülağaç Sofular Kasabası’nda aşkla evlenen bir çift, çocuklarıyla birlikte yoksul bir hayat yaşıyordu. Zamanı geldiğinde genç adam askere gitti ve karısıyla bebeğini evde bıraktı. Fırtınalı bir günde köye gelen bastonlu yaşlı bir adam tek tek evlerin kapılarını çalıp herkesten ekmek ve su istemiş ama kimse vermek istememiş.

Genç bayan ise kapısını çalan yaşlı adama bir bardak su ve ekmek verdi. Adam aldığı ekmek ve suyu aldıktan sonra, “Kızını al ve şu dağa çık. Dağın zirvesine varana kadar arkana bakma” dedi. Yaşlı adamın sözlerini dinleyen hanım, çocuğunu alıp tepeye doğru yürümeye başladı. Doruk noktasına varmak üzereyken yorulan kadın merakına yenik düşmüş ve arkasına baktığında kalbinden sular fışkırmaya başlamış ve bütün köy sular altında kalmış. Kadın ve çocuk oldukları yerde taşa döndüler.

haber-arifiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu