Haber

TİP Milletvekili Can Atalay, 6 Şubat’ın ‘Deprem Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmesini istedi

Cezaevinde bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, avukatları aracılığıyla açıklamalarda bulundu; “Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımına ve en büyük can kaybına neden olan bu büyük depremlerin yıl dönümüne giderken, Türkiye Büyük Millet Meclisini göreve ve sorumluluğa davet ediyorum. Bu anlamlı günde 6 Şubat, ‘Deprem Farkındalık Günü’ olarak ilan edilebilir. 6 Şubat, kaybettiklerimizi anacağımız gün. “Toplumda felaket farkındalığı yaratmak için kapsamlı bir çalışma yapılacağı bir gün olmalı” dedi.

Gezi Davası kapsamında Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, avukatlarının yönettiği bireysel X hesabından paylaşım yaptı. Atalay’ın mesajı şöyle:

“HATAY VE DİĞER BÖLGELERDE DEPREM HASTALARININ HAYATI Hâlâ NORMAL HALE GELMEMİŞTİR”

“Hemşehrilerim ve değerli Hataylı hemşehrilerim, 6 Şubat Depremi’nin birinci yılını tamamlamak üzereyiz. Televizyon ve gazete haberlerinden ve aldığım bilgilerden gördüğüm kadarıyla Hatay ve diğer bölgelerdeki insanlar Depremden etkilenenlerin barınma, sağlık, eğitim, ulaşım, temiz su ve gıdaya ihtiyaçları var.Temel haklara erişim hala büyük bir sorun.Hatay halkının ve diğer bölgelerdeki depremzedelerin hayatları hala normal değil. , O günü de, o günden sonra yaşananları da unutmadım! Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında hayatta kalmaya çalışan sizler, kurduğunuz çadırların yanına moloz dökerek asbest ve toza maruz bıraktınız. Ne yaptıklarını unutmadım. Kontrolsüz çöken binaların işletmecilerinin ölümlerini, moloz taşıyan hafriyat kamyonlarının aldığı canları unutmadım, unutmadım, tek tek not ettim. Biber gazı ve su Dikmece’de halk zeytinleri koruma mücadelesi verirken ilaçlama yapıldı. Sadece savaşan yoldaşlarım onların yanındadır. Orada olamadığım için üzgünüm.

“BİLİYORUM YAŞADIĞINIZI UNUTMADINIZ, BEN UZAKTAYIM AMA BEN DE UNUTMADIM”

Biliyorum sen yaşadıklarını unutmadın, ben çok uzaktayım ama ben de unutmadım. Depremin 40’ıncı gününde Antakyalı, Samandağlı ve Defneli kadınların ellerindeki rihen ve bahurlarıyla “Ma rıhna nıhna hön” sloganları atarak gökleri ve yeri titrettiklerini unutmadım. Bir çift ayak olamadığım ve ses çıkaramadığım için üzülüyordum. Geçtiğimiz haftalarda Sutaşı’nda yanarak can veren İsacan ve Doğa’yı unutmadım. Sağlık Bakanlığı’nın 2012 raporunda depreme karşı savunmasız olduğu tespit edilen İskenderun Devlet Hastanesi’nde açık toplumsal cinayete kurban giden vatandaşlarımızı ve depreme terk edilen kardeşlerimi de unutmadım. Özel Defne Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti. İşçileri hayat mücadelesi verirken işten çıkaran, hatta hastanenin kalıntılarını bile satan hastane patronunu da unutmadım.

“TBMM’Yİ GÖREV VE SORUMLULUK ALMAYA DAVET EDİYORUM. 6 ŞUBAT ‘DEPREM FARKINDALIK GÜNÜ’ OLARAK İLAN EDİLMELİDİR”

Her biri önümde halkın defterinde yazılı olarak duruyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımına ve en fazla can kaybına neden olan bu büyük depremlerin yıl dönümüne yaklaşırken, Türkiye Büyük Millet Meclisini göreve ve sorumluluğa davet ediyorum. Bu anlamlı günde 6 Şubat, ‘Deprem Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmelidir. “6 Şubat, kaybettiklerimizi andığımız bir gün olmalı ve toplumda afet bilincinin oluşturulması için kapsamlı çalışmalar yapılacaktır.”

habercermik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu