Ekonomi

Teva Pharma, 2024 kârının düşeceğini, satışların artacağını öngörüyor

Dünyanın en büyük jenerik ilaç üreticisi Teva Pharmaceutical Industries, 2023’ün dördüncü çeyreğindeki güçlü kapanışın ardından 2024 için daha düşük bir kâr ancak satışlarda artış öngörüyor. Şirketin performansı, Sanofi’den (NASDAQ:SNY) yapılan önemli bir ön ödemeyle desteklendi. inflamatuar barsak hastalığına yönelik bir tedavinin birlikte geliştirilmesi.

Çarşamba günü Teva, aktif farmasötik içerik (API) birimini elden çıkarmayı planladığını ve sürecin 2025 yılında tamamlanmasının beklendiğini duyurdu. CEO Richard Francis, şirketin çok fazla harcama yapmadan yenilikçi ve jenerik işlerini genişletmeye odaklanma stratejisini vurguladı. kaynakları. Francis, küresel API pazarının 85 milyar dolarlık değerinin altını çizdi.

İsrail merkezli ilaç devi, Ekim-Aralık çeyreği için tek seferlik ürünler hariç seyreltilmiş hisse başına kazancının 1,00 dolar olduğunu bildirdi; Geçen yılın aynı döneminde bu rakam hisse başına 71 sentti. Gelir, analistlerin 4,01 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 77 sent yönündeki tahminlerini aşarak %15 artışla 4,5 milyar dolara yükseldi.

Teva’nın New York’taki hisseleri önemli bir sıçrama yaparak %6,6 artışla 12,51 dolara yükseldi.

Gelecek yıl için Teva, kümeye göre düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) tahminini 2,20-2,50 $ olarak belirledi; Bu, 2023 için rapor edilen 2,56 dolarlık hisse başına kazancın ve analistlerin 2,42 dolarlık beklentilerinin altında. Şirket, bir önceki yılki 15,8 milyar dolar ile 15,6 milyar dolar olan piyasa beklentilerine kıyasla 2024 gelirinin 15,7 milyar dolar ile 16,3 milyar dolar arasında olmasını bekliyor.

Bir analist konferans görüşmesi sırasında Francis, 2023’ü Teva için büyümeye dönüşe yol açacak dönüşümsel bir yıl olarak nitelendirdi. Şirketin çalışma limitinin etkisiyle bu büyümenin 2025’ten 2027’ye kadar hızlanacağını öngördü.

Francis, bölgesel çatışmalara rağmen İsrail-Hamas savaşının Teva’nın faaliyetlerini önemli ölçüde etkilemediğini, gelirinin ve üretiminin yalnızca küçük bir kısmının İsrail’de bulunduğunu belirtti. Şirket, Kızıldeniz nakliye hatlarını etkileyen gerilimler sırasında tedarik zincirini korumak için acil durum planları uygulamaya koydu.

Teva, multipl skleroz ilacı Copaxone’un münhasırlığını kaybetmesi ve büyük bir borç yükü gibi zorluklarla karşı karşıya kaldıktan sonra 2016’dan bu yana iyileşme yolunda ilerliyor. Şirket aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki opioid kriziyle ilgili hukuki mücadelelere de karıştı. Ancak Teva’nın kendi markalı ilaçları Austedo, Ajovy ve Uzedy’nin yanı sıra geliştirilmekte olan bir dizi biyobenzer ilacın yeniden canlanmaya yol açacağına dair iddiasıyla iyileşme işaretleri ortaya çıktı. Teva’nın net borcu 16,6 milyar dolara düştü.

Austedo’nun 2023’te 1,2 milyar dolar gelir elde ettiği ve bu yıl 1,5 milyar dolara, 2027’de ise 2,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ajovy’nin 500 milyon dolar gelir getirmesi beklenirken, yeni çıkan Uzedy’nin bu yıl 80 milyon dolar gelir getireceği iddia ediliyor .

Teva ayrıca bu yıl AbbVie’nin (NYSE:ABBV) artrit ilacı Humira’nın biyobenzerini piyasaya sürmeyi planlıyor ancak AbbVie, diğer dokuz biyobenzerin rekabetine karşı geçen yıl piyasada önemli bir pay elde etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

meric-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu