Haber

Sırplar kuzey Kosova’da protesto etti: KFOR güçleri göz yaşartıcı gazla müdahale etti

Kosova polisinin belediye binalarından çekilmesini ve yeni seçilen Arnavut belediye başkanlarının göreve başlamamasını talep ediyor. Sırplar,protesto gösterisi düzenledi.

Kosova polisi ve NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) belediye binalarını çitle çevirdi ve bölgedeki işçi sayısını artırdı.

Açıklamada, polisin protestocuları durdurmak için gaz kullanmaya “zorlandığı” belirtildi.

Ortada, Quint ülkeleri de (ABD, Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere) seçilmiş Arnavut belediye liderlerini kendi topluluklarının tüm üyelerini temsil etme ve onlara hizmet etme sorumluluklarını gösterme konusunda itidal göstermeye davet eden bir bildiri yayınladı.

Yerel basında ABD’nin Kosova Büyükelçisi Jeff Hovenier’in kuzeydeki 4 belediyenin liderlerini görüşmeye davet ettiği duyuruldu.

Kosovalı Sırplar ile güvenlik güçleri arasında çatışma

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta olduğu Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok belediyelerine polis atanmasına karşı çıkan Kosovalı Sırplar ile güvenlik güçleri arasında 26 Mayıs’ta çatışma çıktı.

Çıkan arbedede 5 polis memurunun hafif yaralandığı, 4 ekip aracının hasar gördüğü açıklandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in orduya “hazır olun” talimatı verdiği ve ordu mensuplarının Kosova sınırına çekildiği belirtildi.

Bölgede 23 Nisan’da yapılan muhteşem yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Sırplar seçimleri boykot etti. Kosova Merkez Seçim Kurulu, bölgedeki 45.095 kayıtlı seçmenin sadece 1.567’sinin (yüzde 3,47) oy kullandığını açıkladı.

Sırp ordusu Kosova sınırına ilerliyor

selendi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu