Ekonomi

Sinoplu balıkçılar avdan eli boş döndü

Av yasağının kaldırılmasıyla “vira bismillah” diyen Sinoplu balıkçılar, ilk avdan eli boş döndü.

Sinop’ta av sezonunun başlamasıyla birlikte gece denize açılan balıkçılar, deniz suyunun sıcak olması nedeniyle ağlarını boş bıraktı.

Sinop Merkez Su İşleri Kooperatifi Lideri Namık Ünlü, av sezonunun başlamasıyla birlikte denize gittiklerini ancak balık tutamadıklarını söyledi.

Bu yılın balıkçılık açısından çok zayıf bir dönem olabileceğine dikkat çeken Ünlü, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Deniz suyu sıcaklığı nedeniyle balıklar açık denizde… Karadeniz’deki teknelerin yarısı hamsi avcılığı için Marmara Denizi’ne, bir kısmı da İzmir yakasına gitti. Şu anda Hopa’dan İğneada’ya kadar Karadeniz’de ağ atan tekne yok denecek kadar az. “Boş yer var. Deniz suyunun aşırı sıcaklığı nedeniyle balıkların en az 30 mil uzakta olduğunu tahmin ediyoruz. Maliyetlerimiz ağır olduğu için denizde balık bulmak için uzaklara gidemiyoruz.”

Balık konusunda hâlâ umutlarının olduğunu kaydeden Ünlü, “Havaların biraz soğuması gerekiyor. “Palamutumuz yok. Bunun acısını yaşıyoruz. Tezgahlarda yine havuz balıkları hakim. Bir veya iki çeşit deniz balığı vardır. Bunlar da küçük teknelerde az miktarda avlanan istavrit, mezgit balığı gibi balıklardır.”

Öte yandan istavrit 100 lira, mezgit balığı 100 lira, levrek 150 lira, somon balığı ise 150 liradan kilogram olarak satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu