Haber

Öğrencisini döven öğretmene para cezası, hakaretten beraat

KOCAELİ’nin İzmit ilçesinde öğrencisi MHY’yi (17) döven Cafer D.’nin ‘kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından yargılandığı davada karar çıktı. Sanığa ‘basit yaralama’ suçundan 3 bin TL para cezası verilirken, kararın açıklanması ertelendi. Söylenen sözlerin şeref, haysiyet ve prestiji rencide edecek düzeyde olmadığı, kaba ve nezaketsiz hitap mahiyetinde olduğu belirtilerek, ‘hakaret’ suçundan beraatine karar verildi.

Olay, 21 Mart 2022’de İzmit Mesleki Eğitim Merkezi’nde meydana geldi. Makine bölümü öğrencisi MHY, öğretmeni Cafer D. tarafından darp edildi. O anlar sınıftaki başka bir öğrenci tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedilirken, video da sosyal medyada yayınlandı. Çarptığı çocuğun kendi çocuğu olduğunu anlayan MHY’nin ailesi, Kocaeli Adliyesi’ne giderek öğretmen hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma kapsamında Cafer D.’nin tutuksuz yargılanmasına karar verilirken, Kocaeli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

SAVCI GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLADI

‘Kasten yaralama’ ve ‘hakaret’ suçlarından açılan davanın karar duruşmasına sadece tarafların avukatları katıldı. Savcı, mütalaasında, Cafer D.’nin öğrencisi MHY’ye eliyle vurarak tıbbi müdahaleyle tedavi edilebilecek derecede yaraladığını belirtti. Savcı, Cafer D.’nin ‘kamu görevlisinin nüfuzunu kötüye kullanmak’ ve ‘kasten yaralama’ suçundan 1,5 yıla kadar hapis veya para cezasıyla cezalandırılmasını, ‘hakaret’ suçundan ise beraatini talep etti. yeterli delil değildi.

‘BU SÖZ KABA BİR SÖZDÜR’

Sanık avukatı, öğrencinin zihinsel ve fiziksel olarak kendini savunabilecek ve açıkça konuşabilecek durumda olduğunu, müvekkilinin zarar verme kastının olmadığını belirtti. Tanık ifadesinde Cafer D.’nin öğrenciye söylediği sözlerin ‘hakaret’ suçunu oluşturmadığını savunan avukat, bu ifadenin kaba söz niteliğinde olduğunu belirtti.

MAHKEME KOMİTESİ KARARINI AÇIKLADI

Mahkeme, Cafer D.’nin ‘basit yaralama’ suçundan 3 bin TL para cezasıyla cezalandırılmasına karar verirken, kararın açıklanmasını erteledi. Cafer D.’nin ‘hakaret’ suçunu işlediğine dair yeterli delil bulunmadığı için beraat kararı veren mahkeme heyeti, söylenen sözlerin onur, gurur ve itibarı rencide edecek düzeyde olmadığı, nitelik taşıdığı sonucuna vardı. kaba ve nezaketsiz bir hitap şekli.

erbaaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu