Teknoloji

New York Times, İçeriğiyle Yapay Zeka Sistemlerinin Eğitimini Yasaklıyor

ChatGPT ve Dall-E gibi üretken yapay zeka ve daha birçok dil modeli internetteki sınırsız içerikten yararlanılarak geliştirilmektedir. Aklınıza gelen her yazı, her haber metni, her sosyal medya paylaşımı bu modellere sunuluyor.Bu sayede eğitilerek insan gibi tepki verme yeteneği kazanır.

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk yönetimindeki Twitter, yapay zeka eğitiminin önüne geçmek için her kullanıcıya günlük Tweet görüntüleme limiti getirmişti. Şimdi dünyanın en temel ve en büyük yayıncılarından biridir. New York TimesHizmet Şartlarında değerli bir güncelleme yaptı.

New York Times kendi makaleleriyle yapay zekanın eğitilmesini istemiyor

New York Times, Hizmet Şartlarını 1 Ağustos’ta güncelledi. metin, fotoğraflar, resimler, ses ve video“bir makine öğrenimi veya yapay zeka sisteminin eğitimi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir yazılım programının geliştirilmesinde” kullanılmasını yasakladı.

Bu güncelleme ile sadece yapay zeka sistemleri değil, aynı zamanda Web sitelerinden içerik çeken botların kullanımıyasak.

OpenAI, web sitesi sahiplerine bu konuda esneklik sunmaya başlamıştı:

Birçok platformdan benzer şikayetler alan OpenAI, yapay zeka eğitiminde web sitesi sahiplerine esneklik sunmuştu. Platform sahipleri artık GPT dil modelinin geliştirilmesi için kullanılmamaktadır. GPTBot arama robotu engellenebilirduyurmuştu.

kesan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu