Ekonomi

New York Borsası Karışık Görünümle Tamamlandı

YENİ New York borsası günü karışık hareketlerle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,2 artışla 35.630,68 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,27 düşüşle 4.576,73 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,43 düşüşle 14.283,91 puana geriledi.

ABD’de şirket bilançoları ve makroekonomik veriler açıklanmaya devam ederken, borsalarda karışık bir seyir izlendi.

Kovid-19 ürünlerinin satışları düşen Amerikan ilaç şirketi Pfizer, gelir beklentilerini karşılayamadı. Şirketin hisseleri yüzde 1’den fazla düştü.

İkinci çeyrekte beklentilerin altında kayıp ve beklentilerin üzerinde kazanç açıklayan ilaç devi Merck’in hisseleri günü yüzde 1’in üzerinde kazançla tamamladı.

Bilançosunda karışık sonuçlar bildiren Uber’in hisseleri de yaklaşık yüzde 6 düştü.

Makroekonomik veriler tarafında, ABD’deki JOLTS Jobs açık pozisyonlarının sayısı Haziran ayında 9 milyon 582 bin ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.

ABD’de Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) imalat endeksi Temmuz ayında 46,4 ile piyasa beklentilerinin altında gelirken, imalat sanayindeki daralma devam etti. S&P Global’in açıkladığı imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi beklentilere paralel olarak 49 oldu.

Ülkede inşaat harcamaları Haziran’da yüzde 0,5 ile piyasa beklentilerinin altında arttı.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, gelecekte herhangi bir faiz indiriminin uzak olduğunu vurgulayarak, enflasyonda her zaman istikrarlı bir seyir görmeleri gerektiğini söyledi.

Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, Eylül ayında faiz artırımına gerek kalmayacağını düşündüğünü, enflasyon düştükçe işsizliğin artmasını beklediğini ancak bu artışın sınırlı kalacağını belirtti.

kangalhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu