Haber

Murat Kurum: İstanbul’da tek riskli bina kalmayıncaya kadar çalışacağız

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı adayı Murat Kurum, “İstanbul’da tek bir riskli bina kalmayıncaya kadar bu aziz milletle gece gündüz çalışacağız.” söz konusu.

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Yüzyılın Afetini Anma Programı”nda konuşan Kurum, 6 Şubat depreminin acısının yüreklerde aynı tazelikle kaldığını söyledi.

Hayatını kaybedenleri rahmetle andığını belirten Kurum, Türkiye’nin bir deprem coğrafyası olduğunu söyledi.

Yüzyılın yüreğini acıtan felaketiyle ilgili hâlâ acı hatıraları olduğunu ve ömür boyu unutamayacağını belirten Kurum, “İnanın görev yaptığım 5 yıl boyunca çok acı gördüm. Bu acıları gördüm. Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de Doğanyol’un, Pütürge’nin “Bu acıları Türkiye’nin köylerinde gördüm. Bu acıları Kastamonu Bozkurt, Bartın, Artvin’deki su baskınlarında, Antalya Manavgat’taki yangınlarda yaşadım. Hepsinde de zor zamanlarda milletimizin yanında olduk, yeni evler inşa ederek milletimizin yanında olduk.” dedi.

Kurum, 6 Şubat depreminden etkilenen 11 şehirde gördüklerinin hepsinden farklı ve daha büyük acı olduğunu belirtti.

Depremin ilk anda Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde olduğunu hatırlatan Kurum, bölgede karşılaştıkları manzara karşısında yol arkadaşlarıyla birlikte sessizce, acıyı içlerine alarak çalıştıklarını söyledi.

Kurum, bir yandan yolları açmaya çalışırken bir yandan da altyapıya müdahale ettiklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir yandan her enkazda arama kurtarma yapıyor, diğer yandan hastalarımızı kara ve hava yoluyla hastanelere ulaştırmak için zamanla yarışıyorduk. İnanın o anlarda ‘Lütfen’ dedik. zamanın yavaş geçmesine izin ver.’ Dua ediyorsunuz, bir can daha nasıl kurtulursunuz, bir çocuğa nasıl ulaşırsınız kaygısıyla oradan oraya koşuyorsunuz, ‘Sesimi duyan var mı?’ “Sen bağır. Enkazın altından sevdiğimiz birinin sesini duyduğumuzda kalbimiz patlayacak gibi oluyor. Sesin geldiği yere ulaşmak için hızla koşuyoruz. O bebeklerin minik ellerine ulaştığınızda adeta yeniden doğarsınız.”

Enkaz altında hayatını kaybedenlerin yüreklerinde açılan yaraların bir daha iyileşmeyeceğini belirten Kurum, aylardır her gün aynı duyguları yaşayarak depremden etkilenen vatandaşların yanında kaldıklarını belirtti.

“Elimizi ve kalbimizi deprem bölgesinden asla çekmeyeceğiz.”

Murat Kurum, insanların umudunu artırmak ve hayatın normale dönmesi için bir an bile durmadan çalıştıklarını belirterek, “Şehit pilotumuzla birlikte 11 ilimizin dağlarını, zirvelerini, ovalarını, her karışını havadan inceledik. Her yerde sondaj ve mikrobölgeleme çalışmaları yaptık.Sıvılaşma alanları yaptık.” “Zemin etütlerini tek tek belirledik. Bismillah ve dualarla 180 bin yeni konutun inşaatına başlamamızın üzerinden henüz 3 ay bile geçmemişti. İki gün önce umudumuz yeniden yeşerdi. Cumhurbaşkanımız yeni evlerimizi felaketimize teslim etti. etkilenen erkek ve kız kardeşler.” dedi.

Konuşması sırasında duygulanan ve gözyaşlarına hakim olamayan Kurum, “Deprem bölgesinden asla elimizi, yüreğimizi çekmeyeceğiz. Çünkü zor durumdayız. Depremzede kardeşlerimizin yanında olacağız. 1 Nisan’da da orada olacağız.” söz konusu.

Kurum, kendilerinin Türkiye’den başka vatanlarının olmadığını, bu milleti seven hiç kimsenin deprem gibi bir felakete göz yumamayacağını vurgulayarak, “Bu milleti seven, çocuklarımızla ilgilenen hiç kimse zarar görmeyecektir. Deprem meselesi siyaset üstü bir mesele iken İstanbul’umuzu depreme hazırlayabiliyoruz.” “Başka gündemlerin peşine düşemez. 50 bin farklı üzüntü yaşadığımız 6 Şubat’ta bile depremi istismar edenleri görmek bizi gerçekten üzüyor.” değerlendirmesini yaptı.

“İstanbul’da 650 bin yeni konut inşa etmek için kolları sıvayacağız”

Bu konuda kararlı olduklarını kaydeden Kurum, bu programdan ayrılarak Gaziosmanpaşa’daki kentsel dönüşüm konutlarının temel atma törenine gideceklerini söyledi.

Kurum, İstanbul için benzer örnekleri artırmaları gerektiğini kaydederek, devlet, belediyeler ve vatandaşlarla el ele vererek tam bir uyum içerisinde çalışmaları gerektiğini ifade etti.

İstanbul halkına ve afetzedelere yönelik sözlerini dile getiren Kurum, “Hatay’da yaşadıklarını İstanbul’da yaşamamaları için çalışacağız. Tıpkı 39 ilçemizde 800 bin konutun dönüşümünü tamamladığımız gibi. Yapımı devam eden 170 bin konutumuzu da hızla bitireceğiz. İstanbul’da 650 bin yeni konut inşa edeceğiz.” Kollarımızı sıvayacağız.” dedi.

Afetlerde İstanbulluların güvenliğini sağlamak için Afet Yönetim Merkezi’ni inşa edeceklerini belirten kurum, “Tam donanımlı toplantı alanlarımız ve lojistik merkezlerimizi kurmak için tüm ekibimizle var gücümüzle ortaya koyacağız. Gece gündüz demeden çalışacağız. Bu aziz millet İstanbul’da tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar.” dedi.

Programa Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, AK Parti Milletvekili Derya Ayaydın, AK Parti ve MHP ilçe teşkilat yöneticileri ile deprem bölgesindeki afetzede vatandaşlar katıldı.

kalecikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu