Ekonomi

MicroStrategy ve Saylor’ın Vergi Kaçakçılığı Davasında 40 Milyon Dolarlık Uzlaşmayı Kabul Ettiği Bildirildi; Hisseler Yükseldi

New York Times’ın Pazartesi günü yayınladığı bir habere göre, MicroStrategy (MSTR) ve kurucusu Michael Saylor, Columbia Bölgesi’ne 40 milyon dolar ödemeyi kabul ederek, şehir tarihindeki bir gelir vergisi aldatmacası vakasında en büyük fon geri kazanımını sağlamış oldu.

MSTR hisselerinin değeri borsa açılmadan önce %3’ten fazla arttı.

Pazartesi günü kamuoyuna açıklanması beklenen anlaşma, 2021 ve 2022 yıllarında başlatılan yasal işlemlerden kaynaklanıyor. Bu davalarda Saylor, MicroStrategy’nin desteğiyle 2005-2020 yılları arasında Virginia ve Florida’da yaşadığını yanlış beyan ederek 25 milyon dolardan fazla gelir vergisi ödemekten kaçınmakla suçlanıyordu. Saylor bu yıllar boyunca bölgeye herhangi bir gelir vergisi ödemesi yapmamıştır.

MicroStrategy ve Saylor görevi kötüye kullanma suçlamalarını reddederken, daha fazla yasal maliyet ve zaman kullanımını önlemek için faiz ve ek mali cezaları kapsayan anlaşma şartlarını kabul ettiler. 2022’de CEO’luk görevinden istifa ettikten sonra MicroStrategy’nin icra kurulu başkanlığı görevini üstlenen Saylor, vergi ödemelerinden kaçmak için ikamet ettiği yeri yanlış beyan etmekle suçlanıyordu.

Başsavcı Brian L. Schwalb yaptığı resmi açıklamada, “Michael Saylor ve şirketi MicroStrategy, uzun yıllar boyunca bölgeye ve bölge sakinlerine karşı aldatma faaliyetlerinde bulundu” dedi.

“Aslında Saylor, vergiden kaçınma stratejisiyle açıkça övünmüş, tanıdıklarını da aynı yaklaşımı benimsemeye teşvik etmiş ve bölgeye vergi ödemenin akıllıca olmadığını savunmuştur.”

Yasal iddia, Saylor’un 2012 yılında Miami Beach’te bir mülk satın alarak, Florida’dan ehliyet alarak ve eyalette seçmen olarak kayıt yaptırarak kendisini kasıtlı olarak Florida’da ikamet eden biri olarak yanlış tanıttığını detaylandırıyor.

Yasal işlemler eski başsavcı Karl Racine tarafından başlatıldı ve federal kandırmaca karşıtı yasa olan Sahte İddialar Yasası’nda 2021 yılında yapılan değişikliğin doğrudan bir sonucudur. Bu değişiklik bireylere Washington’daki vergi suiistimallerini ifşa etme yetkisi veriyordu. Bir bireyin 2021 yılında yaptığı yasal bir şikayet, Racine’in 2022 yılında bölgenin yasal davasını başlatmasına yol açtı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haberozvatan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu