Haber

Mehmet Ergün Turan’dan Başkent Kulisi’nde önemli açıklamalar…

Kanal 7 ‘de her pazar Mehmet Acet’in sunumuyla yayınlanan Başkent Kulisi’nin bu haftaki konuğu Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan oldu.

İşte Turan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar…

Fatih’te biz seçimi aldığımızda yüzde 53 ben oy aldım. İnşallah bu seçimde hem daha yüksek bir oy oranı hem de farkla seçimi alacağımıza inanıyoruz. Büyükşehir’e baktığımızda da siyasi tecrübemle söylüyorum inşallah Sayın Murat Kurum bu seçimi alacak. 

Ben TOKİ’ye gittiğimde TOKİ, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından biriydi. Milyonlarca insanı ev sahibi yaptı. Ben geldiğimde de çalışkan insanların olduğu bir kurumdu. Sayın Cumhurbaşkanı gelene kadar 1984 yılından beri bu kurum 57 bin konut yapmış toplamda. 2002 yılından sonra Cumhurbaşkanımız kurumun arkasında çok sağlam durmuş. Ben de 2014 yılında bu kuruma geldim. TOKİ şuanda Türkiye’nin büyük bir markası. Kadri Topba ile yakın çalıştık. Bütün bu tecrübelerin Fatih’e yansıması oldu Bu 5 yılda da bir 5 yıla daha sığmayacak Fatih’te çok güzel eserlerimiz oldu.

Türkiye’de toplam kültüren mirasın yüzde 11’i İstanbul’da. Bu oranın yüzde 40’ı da Fatih’te. Bu ne demek? Türkiye’deki toplam somut kültürel mirasın yaklaşık yüzde 4-5’i Fatih’te. 

12 bin tane koruma kapsamında olan binalar var Böyle bir muhiti yönetmeye çalışıyoruz. Tamamı sit alanı ve tamamında yaşam var. Şehrin üzerinde bir eskimişlik var. 

Gündüz nüfusu 3 buçuk milyon, gece nüfusu ise 350 bin oluyor. 

1993 yılından itibaren 30 yıldır binaların yıkılıp yenilenmesinde engel var. Yıllarca Fatih’te insanlar yasal evlerini yıkıp yapamamışlar. Kaçak olanları değil, bina hangi yılda yasal olarak yapıldıysa o tarihteki koşullara göre evini yenileyebilir kararını aldık. Oy birliği ile geçirdiğimiz bir karara hiçbiri itiraz etmedi fakat iki gün kala Şehir Plancıları Odası bizi mahkemeye verdi. Kamu menfaati gözetmeyen bir hareket. 

Fatih’te 3 temel sorun var ama bu sorunlar artarak değil, azalarak devam ediyor. Birincisi evlerin eskiliği, ikincisi otopark ve üçüncüsü de üst başlıkta güvenlik. Biz bu 3 soruna da stratejik belgesi yaptık. 

Haberin Ayrıntıları Geliyor…

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için Haber7 uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android) kurabilir, Twitter’da @Haber7 hesabını takip edebilirsiniz.

App Store Google Play Takip Et

KAYNAK: HABER7

hemsinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu