Haber

Mahmud Abbas: “1967 sınırlarında bir Filistin devletinden aşağısını kabul etmeyeceğiz”

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, başşehri Doğu Kudüs olan 1967 hudutlarında bir Filistin devletinden aşağısını kabul etmeyeceklerini belirterek, “Bu, Yasir Arafat’ın bize emanetidir ve biz vefalıyız ve bunu başarmak için kararlıyız.” dedi.

Eski Filistin Devlet Lideri ve Filistin Kurtuluşu Örgütü (FKÖ) ile El Fetih’in efsanevi lideri Yasir Arafat’ın vefatının 18’inci yıl dönümü dolayısıyla Gazze Şeridi’nde anma programı düzenlendi.

Anma merasiminde görüntülü iletisi yayınlanan Abbas, Batı Şeria’da Gazze Şeridi olmadan, Gazze’de de Kudüs ve Batı Şeria’sız hiçbir Filistin devleti olmayacağını vurgulayarak, “Başkenti Doğu Kudüs olan 4 Haziran 1967 sınırlarında bir Filistin devletinden aşağısını kabul etmeyeceğiz. Bu, Yasir Arafat’ın bize emanetidir ve biz vefalıyız ve bunu başarmak için kararlıyız.” diye konuştu.

Konuşmasında Gazzelilere seslenerek kuşatma altında çektikleri ıstırabın farkında olduklarını ve ellerinden geldiğince onları rahatlatmaya çalıştıklarını ancak siyasi bölünmüşlüğün Filistin davasına geri adım attırdığını ifade eden Abbas, Filistin halkının kazanımlarını boşa harcamakla tehdit eden bu siyasi bölünmenin bedelinin “şehitler, esirler ve yaralılar tarafından” ağır bedeller verilerek ödendiğini lisana getirdi.

Bedeli ne olursa olsun Filistinliler ortasındaki siyasi bölünmüşlüğün devam etmesini kabul etmeyeceklerini aktaran Abbas, bu bölünmenin devam etmesinin, müstakbel Filistin devletinin coğrafya birliğinin yokluğu manasına geldiğini söyledi.

Filistin direnişinin en değerli sembollerinden kabul edilen Filistin’in ilk Devlet Başkanı Arafat, 11 Kasım 2004’te Fransa’da hayatını kaybetmişti.

Filistinli gruplar arasındaki bölünme

Filistin’de yapılan 2006 seçimlerinde galibiyet elde eden Hamas’ın Gazze Şeridi’nde idareye geldiği 2007’den bu yana, İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor.

Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011’de Mısır, Şubat 2012’de de Katar’ın orta buluculuğunda uzlaşı görüşmeleri yapılmasına karşın üzerinde mutabakata varılan bahisler hayata geçirilemedi.

Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014’te birlik hükümeti kurulması, parlamento ve başkanlık seçimlerinin yapılması konusunda bir uzlaşı anlaşması imzalamıştı. Uzlaşı hükümeti 2 Haziran 2014’te kurulmuş lakin iki tarafın siyasi ayrılıkları nedeniyle hükümet, İsrail ablukası altındaki Gazze’de görevini yerine getirememişti.

Son olarak Mısır’ın başşehri Kahire’de gerçekleştirilen müzakereler kapsamında 12 Ekim 2017’de Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşı anlaşması” imzalanmıştı. Lakin Fetih ve Hamas ortasındaki uyuşmazlık nedeniyle bunun da uygulanmasında zorluklar yaşanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu