Haber

İşlenen Dosyalar: Kılıçdaroğlu ifadeye çağrılabilir

Eski milletvekillerine ait 350 adet hata belgesi işleme konuldu. CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 dosyası var. Kılıçdaroğlu’nun ifadesi başsavcı yardımcısı tarafından alınacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Meclis Kabahatleri Soruşturma Bürosu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortada olduğu yeni yasama döneminde milletvekili seçilemeyenlere ilişkin 350 hatalı belgeyi işleme koydu.

Terör ve memur kabahatleri soruşturma dairelerine gönderilen belgeler için savcılar görevlendirilecek, ardından haklarında belge bulunan isimler ifadeye çağrılacak.

Meclis Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin seçilmesinin ardından bir önceki yasama dönemine ait 2002 yılı raporu tasnif edilmek üzere Başkanlığa gönderildi.

Cumhurbaşkanlığı, yeni yasama döneminde milletvekili seçilerek milletvekili seçilenlerin belgelerini TBMM’ye, milletvekili seçilmeyenlerin belgelerini ise Adalet Bakanlığına gönderecek.

Bakanlık ise binden fazla suç belgesini soruşturmaların tamamlanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edecek.

350 belge işleme alındı

Bu süreç devam ederken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı TBMM Kabahatler Soruşturma Bürosu, haklarında soruşturma açılan ancak raporu gönderilmeyen önceki dönem milletvekillerine ait 350 dosyayı ilgili soruşturma dairelerine dağıttı. Meclis.

Bunlar arasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘kamu görevlisine hakaret’ ve ‘iftira’dan 18 belgesi var.

Kılıçdaroğlu’nun ifadesi başsavcı yardımcısı tarafından alınacak

Dosyaların gönderildiği genel, terör ve memur suçları soruşturma dairelerindeki savcılar, soruşturma kapsamında yasama dokunulmazlığı bulunmayan eski milletvekillerinin ifadelerine başvuracak.

Bu kapsamda adliyeye davet edilmesi beklenen Kılıçdaroğlu’nun ifadesi, belgelerinin bulunduğu soruşturma dairesi başsavcı yardımcısı tarafından alınacak.

Bundan sonraki aşamada yeterli delil elde edilirse Kılıçdaroğlu hakkında dava açılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu