Haber

İngiltere’deki protestolar sırasındaki bazı eylemler suç sayılacak

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Ceza Adaleti Tasarısı’nın yasalaşmasının ardından protestolar sırasında yapılan bazı eylemlerin suç sayılacağı açıklandı. Buna göre protestolar sırasında yüzü kapatmak, havai fişek yakmak veya savaş anıtlarına tırmanmak gibi eylemler suç sayılacak.

İngiltere İçişleri Bakanlığı bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda, özellikle protestolar sırasında meydana gelen bazı eylemlerin tasarı kapsamında suç sayılacağını duyurdu. ‘Ceza Adaleti Tasarısı’ yasalaştığında, ulusal kahramanlara saygısızlık sayılacağı için savaş anıtlarına tırmanmak yasaklanacak ve 3 aya kadar hapis veya 1000 lira para cezasıyla cezalandırılacak. İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Protesto demokrasinin temelidir. Ancak bu, milli kahramanlarımıza saygısızlık etmek ya da çalışkan insanları rahatsız etmek anlamına gelmez.”

‘YÜZÜNÜZÜ KAPATMAK KİMLİĞİNİZİ GİZLEMEKTİR’

Tasarı kapsamında protestolar sırasında havai fişek veya işaret fişeği yakılması da yasaklanacak, yasağın ihlal edilmesi halinde 1000 lira para cezası uygulanabilecek. İçişleri Bakanlığı da eylemler sırasında yüzün herhangi bir cisimle kapatılmasının kimliğin gizlenmesi anlamına geleceğini vurgulayarak, “Hiçbir protestocu yüzünü kapatarak adaletten kaçamaz. Bu yüzden yasaklıyoruz. Suçlulara 1000 liraya kadar para cezası verilebiliyor. 1 ay tutuklu kaldı.”

İçişleri Bakanlığı, yasak kapsamında protesto amaçlı yol kapatmanın veya kendilerini anıt veya heykellere zincirlemenin de suç sayılacağını belirtti. Bakanlık konuyla ilgili açıklama yaptı: “Yolları kapatanlar veya kendilerini anıtlara kilitleyenler artık protestoyu yasal bir mazeret olarak kullanamayacak ve soruşturmadan kaçamayacak.”

habertavas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu