Haber

İngiliz Donanması Erdoğan’ı Yalanladı! Denizaltı Ortak Yapım İş Birliğinden Haber Yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üsküdar’da iftar sonrası gençlerle yaptığı toplantıda, İngiltere’nin denizaltı inşası için işbirliği teklif ettiğini söyledi. İngiliz Donanması Sözcüsü, Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt verdi. Sözcü, “Bu görüşmelerden kimsenin haberi yok” dedi.

İngiliz Donanması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İngiltere denizaltı inşa etmek için işbirliği yapmak istiyor” açıklamasına yanıt verdi.

Breaking Defence’a konuşan Birleşik Krallık Donanması sözcüsü, “İngiltere Denizaltı Teslimat Ajansı, Savunma Nükleer Düzenlemesi ve gemi yapımcısı BAE Systems ekipleri de dahil olmak üzere kimsenin bu konudaki görüşmelerden haberi olmadığını” iddia etti. Sözcü, “Bu görüşmelerden kimsenin haberi yok” dedi.

Son Dakika Savunma haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin denizaltı yapımında işbirliğine hazır olduğunu” söyledi.

İletişim Başkanlığı internet sitesinde Erdoğan, “Türkiye’den uçak gemisi ve denizaltı sipariş etmeye hazır ülkeler var. İngiltere, denizaltı üretimi konusunda Türk tarafıyla işbirliği yapmaya hazır.

Middle East Eye (MEE) haber sitesine konuşan bir kaynak, İngiliz hükümetinin Türkiye ile “mürettebatsız denizaltıların ortak üretimiyle ilgilendiğini” savundu.

Gazeteduvar’ın haberine göre; İngiltere’nin Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapan Sidharth Kaushal, İngiliz savunma yetkililerinin son yıllarda Türkiye’ye bir dizi ‘üst düzey ziyaret’ yaptığı bilgisini paylaştı.

Breaking Defence’nin haberine göre Kaushal, İngiltere’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki askeri operasyonları nedeniyle silah ihracatı kısıtlamalarını ilk kez 2019’da kaldırmasından bu yana savunma iş birliğinin sıkılaştığını belirtti.

Sidharth Kaushal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Şaşırtıcı olmayan kısım şu: Türkiye mürettebatsız yetenek geliştirmekten bahsediyor. Çünkü birçok yönden kendilerini bu alanda çığır açan bir aktör olarak satmaya çalıştılar ve büyük ölçüde Bayraktar TB-2’nin başarısını temel aldılar.

Kaushal, “İngiltere’nin Türkiye ile ortak üretimle elde edeceklerine gelince; “Kraliyet Donanması, mürettebatsız sualtı gemileri geliştirmek ve tedarik etmek için endüstri ile birlikte çalışmakta uzun bir yol kat ettiğinden, bunu değerlendirmek daha zor görünüyor.”

habergelibolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu