Ekonomi

İngiliz Denetleme Kurumu, Bankaları Faiz Oranlarını Hesaplara Yansıtmadığı İçin Tehdit Etti

İngiliz kontrol kuruluşu Financial Conduct Authority (FCA), mudilerin hesaplarına düşük veya gecikmiş para politikası faiz oranlarını yansıtan bankalara karşı harekete geçmeleri için bir uyarı yayınladı.

FCA’dan yapılan açıklamada, müşterilerinin birikimlerini biriktirdiği mevduat hesaplarına gerekli faiz artışlarını yansıtmayan İngiliz bankalarının, geçerli ilişkiler sunamamaları halinde önümüzdeki aylarda “ciddi adımlarla” karşılaşabilecekleri konusunda uyarıda bulunuldu. .

İngiliz basınında, bankaların İngiltere Merkez Bankası’nın tüketici ve konut kredileri için belirlediği politika faiz oranlarını hızlı bir şekilde yansıtmasına rağmen, mudilerin hesaplarında bu güncellemenin oldukça geç yapıldığına dair haberler yer aldı.

Açıklamada, bankaların İngiltere Merkez Bankası’nın politika faiz oranlarının tüketicilerin mevduat hesaplarına ne kadar hızlı yansıdığını takip edecekleri, konu ile ilgili bir araştırma ve sonuçlarının yakında kamuoyu ile paylaşılacağı vurgulandı.

BoE, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 8,7’de sabit kalmasının ardından politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4,50’den yüzde 5’e yükseltti.

Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 5’ten son 15 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25’e yükseltmesini bekliyor.

taslicay-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu