Haber

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkında yeni iddianame hazırlandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast hakkında “silahlı terör örgütü adına suç işlemek” suçundan 7 yıldan 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. onun bir üyesi olmaktır”.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarian müştekiler arasında yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

Yasin Hayal’in “suç örgütü yöneticisi olmak” suçundan, Erhan Tuncel ve Ogün Samast’ın ise “suç örgütüne üye olmak” suçundan cezalandırıldıkları belirtilen iddianamede, Samast’ın duruşmada verdiği ifadede, 5 Aralık 2014 tarihinde savcılığa da yer verilmiş olup, şu ifadelere yer verilmiştir:

“Mektupta da yazdığım gibi beni önce Yasin Erhan Tuncel’in evine götürdü. Evde bilgisayarda oyun oynuyordum. O sırada bulunduğum yerin 3 metre arkasında mutfak vardı, mutfağın kapısı açıktı. açık. Erhan ve Yasin konuşuyorlardı. Ben de Erhan’ı duydum. ‘Ramazan Akyürek ve Fuat müdür’ dediğini duyunca dönüp dinledim. Yasin, ‘O zaman arkamız sağlam’ dedi. dedi. Evden çıkarken Yasin’e sordum. Yasin, ‘Ramazan Akyürek’i tanıyorum. İsmini biliyorum, Trabzon’da yönetici olduğunu biliyorum ama teknik direktör Fuat kim?’ dedi. Dedim. Yasin bana ‘Erhan’ın tanıdıkları, diğer çocuğa bu işi yaptıracaktık. Çocuk pes etti, Erhan onlardan referans aldı, müdür Ramazan ve hatta İstanbul emniyet müdürü biliyor ama onlar Hepsi arkanda, düşün, büyük bir kahraman olacaksın, pes edersen kötü olur, seni yakarım’ dedi. Daha önce de söylediğim gibi yine ‘tamam’ dedim. Yasin’e ‘Nasıl olur’ diye sordum. olay gerçekleşecek mi?’ Dedim, Yasin bana ‘Doğrudan vuracaksın, o zaman imzan olacak’ dedi. O da bana otobüsten Trabzon’a dönerken bir bayrak verdi ve ‘Seni Samsun’dan alırlar, buradan alınırsan Ramazan müdürü açığa çıkar’ dedi. söz konusu.”

İddianamede, FETÖ terör örgütünün, devletin tüm anayasal kurumlarını ele geçirme nihai hedefi doğrultusunda, ordunun başına geçmek amacıyla kendilerine engel olacağını düşündüğü bürokrat ve işçileri sistemden uzaklaştırdığı, kamu hizmeti, polis, yargı ve diğer stratejik değere sahip kamu kurumlarının mensuplarını bu pozisyonlara getirdiğini ifade etti. bahsedildi.

Örgütün devletin kurumlarını ele geçirmek için izlediği stratejileri anlatan iddianamede, Dink cinayetinin ardından örgütün önce İstanbul İstihbarat Müdürlüğü’nü, daha sonra da bu şubenin kaynaklarıyla Ergenekon, Balyoz, Ayışığı’nı devraldığı belirtildi. , Askeri Casusluk, Cizre/Temizöz, Devrimci Karargah, Tahşiye, Selam. Tevhid’in 17-25 Aralık operasyon ve yargılamalarını, ardından da 15 Temmuz hain darbe girişimine giden süreci başlattığı vurgulandı.

Ogün Samast hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olduğuna dair somut bir delil elde edilemediğinin belirtildiği iddianamede, Samast hakkında ele geçirilen bazı deliller onun örgüt yönetici ve üyeleriyle bağlantısı olduğunu gösteriyordu. Örgüt ve bununla bağlantılı olarak şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin. Samast’ın, Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le birlikte Dink cinayeti sırasında ve sonrasında örgütün çıkarları ve hedefleri doğrultusunda hareket ettiğini ortaya çıkardığı belirtildi.

Ogün Samast’ın ‘suça sürüklenen çocuk’ olarak sıralandığı iddianamede, Samast’ın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. BT”.

İddianame incelenmek üzere İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Olayın tarihi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink’in katili Samast’ın olay sırasında 18 yaşının altında olması nedeniyle dosyasının ayrılarak cezaevine gönderilmesine karar verdi. İstanbul Nöbetçi Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Mahkeme, 6008 sayılı “Terörle Mücadele Kanununda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” 8’inci maddesinde yer alan karar ve kanunun 4’üncü fıkrasına eklenen bent uyarınca Samast hakkındaki dava dosyasını çocuk mahkemesine gönderdi. CMK’nın 250. elemanı.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Temmuz 2011’de Samast’ı “Hrant Dink’i kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Ogün Samast’ın olay tarihinde 16 yaşında ve 17 yaşından küçük olduğunu belirten mahkeme, Samast’ın cezasını üçte bir oranında indirim yaparak 21 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme, Samast’a “ruhsatsız silah taşımak” suçundan 2 yıl hapis ve 900 lira para cezası verirken, olay anındaki yaşı dikkate alınarak bu cezayı 1 yıl 4 ay hapis ve 600 lira para cezasına çevirdi. .

Öte yandan Samast, cezaevinde gardiyanlara saldırdığı gerekçesiyle Silivri 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce hakkında açılan dava kapsamında 5 yıl 1 ay 13 gün hapis cezasına çarptırıldı.

habercemisgezek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu