Ekonomi

Hatay’da Üretilen Zeytinyağı Fabrikada 210 TL’ye Alıcı Buluyor

Yemeklerin vazgeçilmezi olan zeytinyağı fabrikada 210 TL’ye satılıyor.

HATAY – Hatay’ın Hassa ilçesinde üretilip başta Türkiye’nin birçok ili olmak üzere yurt dışına gönderilen zeytinyağı fabrikada 210 TL’ye satılıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremin yaralarının sarıldığı Hatay’da leziz zeytin hasadına başlandı. Çiftçiler büyük emeklerle üretip topladıkları zeytinleri fabrikalara taşıyor. Çalışmaların gece geç saatlere kadar devam ettiği zeytinyağı fabrikalarında üretim aralıksız sürüyor. Hassa ilçesindeki üretici bu yıl hasattan ve kaliteden memnun. Hassa’nın meşhur zeytinyağı yurt dışına, özellikle de Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. Zeytinyağı şu anda fabrikada toptan olarak 210 TL’ye satılıyor.

Fabrika sahibi Oğuzhan Ateş, yağı çiftçiden 200 TL’ye alıp 210 TL’ye tüketiciye teslim ettiklerini belirterek, “Yöre halkının zeytin toplamaya başlamasıyla fabrikalarımız üretime başladı. Hatay’da verim yüksek olduğu için” dedi. Bu yıl bölgede verim ve taneler iyi. Çiftçi zeytinden memnun.” “Yağ fiyatlarımızın şu anki fiyatları biraz daha çiftçi lehine ama tüketiciyi üzüyor. Sıfır asitli zeytinyağını fabrikamızdan 200 TL’ye alıyoruz. Fabrikamızdan 210 TL’ye satıyoruz.” dedi.

“Buradan Türkiye’nin 81 iline petrol gönderiyoruz.”

Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere 81 ile zeytinyağı gönderdiklerini belirten Ateş, “Bizim Hatay’ın Hassa yağı meşhurdur. Buradan Türkiye’nin 81 iline zeytinyağı gönderiyoruz. Özellikle; İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirler yerel lezzetimizi tadıyor.” “Hatay yağının polifonik değerleri biraz daha düşük ve K değerleri açısından daha iyi olduğu için yerli zeytinlerimiz ve zeytinyağımız her zaman tercih ediliyor” dedi.

Çiftçi Abdullah Sarı, “Sezonun ilk ürününü ilk defa getirdik. Sezonun bereketli geçmesini bekliyoruz. Hasadın temiz ve güzel olmasını bekliyoruz. Ürün kalitesi iyi, ürünümüz biraz erken öne çıktı” dedi. Yağışların erken başlaması nedeniyle fiyatlardan memnunuz. Fiyatlar istenilen seviyeye geliyor.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu