Ekonomi

Evercore, Apple’ın Yapay Zeka Alanındaki Temkinli Stratejisinin Fayda Sağlayacağını İddia Ediyor

Evercore ISI analistleri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, yatırımcıların yapay zeka stratejileri ve yatırımları konusunda daha sesli ve proaktif olan diğer şirketlerin aksine Apple’ın (NASDAQ:AAPL) yapay zekaya (AI) yaklaşımını anlamakta zorlandıklarını belirtti.

Analistler, yapay zekanın Apple’ın operasyonları için diğer işletmelerde olduğu gibi önemli bir risk teşkil etmediğine dikkat çekti. Apple için yapay zeka, ürün ortamına değer katan ve böylece 2 milyarı aşan iOS kullanıcı tabanı için daha çekici ve uyumlu hale getiren bir geliştirme olarak kabul ediliyor.

Analistler raporlarında, “AAPL’nin, kullanıcı arayüzünü iyileştirmeyi ve ekosisteme olan bağlılığı artırmayı amaçlayan yerel cihaz düzeyinde yapay zekayı uygulamaya odaklanan güçlü bir yapay zeka planına sahip olduğuna inanıyoruz, bu da gelecekte iPhone satışlarında önemli bir artışa yol açabilir” dedi.

“Apple, altyapı ve araştırma ve geliştirme için on milyarlarca dolar harcayan büyük teknoloji rakiplerinin aksine, üretken yapay zeka konusunda temkinli bir strateji benimsedi” diye devam ettiler.

Evercore, teknoloji liderinin, şirketin teknolojideki ilerlemesini ve özellikle yerel cihaz düzeyinde uygulama planlarını açıklayan çeşitli teknik raporlar yayınlayarak yapay zeka stratejisi konusunda daha açık hale geldiğini vurguladı.

Analistler, 10 Haziran’da başlayacak olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) Apple’ın yapay zeka projelerinin ilk ayrıntılı görünümünü sunmasını bekliyor. Bu geliştirmelerin iOS 18’e entegre edileceği ve geliştirilmiş resim aramaları, sofistike fotoğraf düzenleme yetenekleri ve güncellenmiş bir Siri gibi özellikleri içereceği tahmin ediliyor.

Buna ek olarak, şirketin geliştiricilerin YZ modellerini doğrudan iPhone’larda oluşturmalarına ve yürütmelerine izin verirken, daha karmaşık YZ bilgi işlem görevleri için bulut tabanlı seçenekler sunmak üzere Google (NASDAQ:GOOGL) gibi diğer teknoloji liderleriyle işbirliği yapması da muhtemeldir.

Analistler, “Bu işbirliği Apple’ın kaynaklarını, iPhone satışlarında bir sonraki önemli artışı tetikleyebileceğine inandığımız yerel aygıt düzeyinde (aygıt üzerinde işleme) yapay zeka sunmaya odaklanmaya ayırmasına izin verecek” dedi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“Apple’ın yapay zekaya yönelik temkinli stratejisinin faydalı olacağına inanmaya devam ediyoruz. WWDC’yi şirketin değerini artırabilecek olumlu bir etkinlik olarak görüyoruz,” diyerek Apple hisseleri için güçlü performans notunu ve 220 dolar fiyat hedefini teyit ettiler.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir profesyonel tarafından düzenlenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-kayapinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu