Haber

Edirne’nin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü törenle kutlandı

Edirne’nin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü hasebiyle merasim düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen merasimde, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan ve 54. Mekanize Piyade Tugay Kumandanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu anıta çelenk sundu. Merasimde hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Bulvarı’nda devam eden törende öğrenciler, kurtuluş gününü temsil eden gösteriler sundu. Öğrenciler, gösterinin ardından Kırbıyık’a Türk bayrağı verdi.

Belediye Lideri Gürkan, yaptığı konuşmada Edirne’nin kurtuluş gününü onur ve gururla kutladıklarını söyledi.

Edirne’nin coğrafik pozisyonu, çevresel faktörler ve siyasi bir merkez olması nedeniyle daima göz önünde olan kent olduğunu belirten Gürkan, “Edirneliler bütün tarihleri boyunca adeta kalkan görevi görmüş, Türk yurdunu savunmak için her an hazır, güçlü ve uyanık olmuşlardır.” dedi.

Gürkan, komşu devletlerle yeterli münasebetler sürdürürken öteki yandan ulusal sonların en âlâ halde korunması gerektiğini tabir etti.

Milli hudutların Misak-ı Ulusal ile çizildiğini ve bedelinin kanla ödendiğini vurgulayan Gürkan, şunları kaydetti:

“Türk milletinin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri milletimizin onurudur, gururudur. Tıpkı bundan 100 yıl önceki Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi biz asker bir milletiz. Erkeğimizle kadınımızla çocuğumuzla bu milletin her bir ferdi Mehmetçik’tir, bir Mustafa Kemal’dir. Bu millet bütün tarihi boyunca içeride ve dışarıda hainlere karşı her zaman görevini yapmış, bayrağını, dinini ve vatanını korumuştur.”

Törende, günün mana ve ehemmiyetini belirten şiirler okundu, halk oyunları şovları sunuldu.

Daha sonra öğrenciler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kent esnafı ile kamu kurumları ve belediyenin araçları merasim geçişi yaptı.

Tören geçişinde esnaf tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlar dağıtıldı.

Törenler kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 161’inci Filo Komutanlığının “gündüz kartal gece yarasa” olarak isimlendirilen F-16 jetleri şov uçuşu gerçekleştirdi. Şov uçuşu ilgiyle izlendi.

Kutlamalara, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, YETERLİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, protokol üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu