Ekonomi

Depremlerde can kaybı 45 bin 968’e yükseldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’da açıklama yaptı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde bugüne kadar 45 bin 968 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Bakan Soylu, “Allah rahmet eylesin, bunların 4 bin 267’si Suriyeli kardeşimizdir.”

Soylu, Hatay’da su sorunu yaşandığı iddialarına ilişkin şunları söyledi:

“Sadece siyasi saiklerle burada çalışan arkadaşlarımın moralini bozmaya çalışıldığı açıktır. Sadece bugün Hatay’a 1 milyon 200 bin kutu ambalajlı su ulaştırıldı.”

Bakan Soylu, tespit edilen 1090 hesap yöneticisinden 613’ü hakkında dezenformasyonla ilgili işlem yapıldığını, 151 kişinin gözaltına alındığını, 29 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Sadece Hatay’da 233 sivil toplum kuruluşu görev yaptı

Hatay’da sadece 233 sivil toplum kuruluşunun misyon sahibi olduğunu belirten Soylu, bunların 23’ünün uluslararası sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

Yardım kuruluşlarının koordinasyon sürecinin, her birinin yönetiminin, ilgili taleplerinin karşılanmasının ve hizmetlerinin aksatılmadan sürdürüldüğünü anlatan Soylu, şöyle konuştu:

“Dünyanın en büyük depremlerinden ve 400 kilometrelik bir yırtıktan bahsediyoruz. Bunun elbette bizim için değerli bir sonucu olmuştur. Büyük acılar, büyük zaferler milletleri birleştirmektedir. Milletimiz bu büyük acı karşısında kenetlenmiştir. Allah’ım. Allah razı olsun.Herkes seferber oldu ve ülkemizin her yerinde bu seferberlik devam ediyor.Şu ana kadar toplam 13.722 artçı deprem meydana geldi.Aldığımız bilgilere göre bu çok sıradan bir iş değil.Yani bu depremler ardı ardına olağanüstü bir süreç. Biz de birlikte yaşıyoruz.”

332 çadırkent kuruldu

Binaların bir an önce yıkılması için vatandaşlara çağrıda bulunduklarını söyleyen Soylu, sürecin titizlikle devam ettiğini ve tüm deprem bölgesinden 332 çadırkent alanı oluşturulduğunu bildirdi. Toplamda 1,5 milyon afetzedenin çadırlarda barındığını belirten Soylu, “10 ilde 209 konteyner alanı oluşturuldu. Hatay’da 21 bin 895 konteyner planlanıyor. Orta hasarlı, ağır hasarlı, evleri yıkılmış, yıkılacaklar. kiraya vermenin yanı sıra acil yıkılacak ev sahibi ve kiracılara yerleşebilecek.Hatay’da 2.482 adet tuvalet, 1.281 adet duş konteyneri, çadırkentlere 400’e yakın çamaşır makinesi kuruldu.Bir yandan ihtiyacı karşılıyoruz. barınma için ise arkadaşlarımız halk sağlığına yönelik en iyi önlemleri almaya devam ediyor.”Bini aşkın bölgede tuvaletler var ve bunların temizliğine tek tek özen gösteriliyor. Hijyen ve temizlik önceliğimizdir.”

“Tespit edilen tahliye sayısı 2 milyon 141 bin”

Hatay’da bazı okulların halkın barınması ve ihtiyacı için açık olduğunu söyleyen Soylu, “Hatay’daki okullarda yaklaşık 35 bin kişi bulunuyor. Afet bölgelerinde 1 milyon 657 bin kişi çadır ve konteynırlarda barınıyor. köylerde nüfus arttı.Defne köylerinde nüfus bazen ikiye, bazen üçe çıktı.Yine tüm deprem bölgesinde toplam 860.375 kişi tahliye edildi.Tahliye stratejisi de gerçek bir stratejiydi.Hem Ankara hem de sahildeki oteller, valilerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, kamu kurumlarımız ve vatandaşlarımız çok önemli konutlara ev sahipliği yaptı ve tespit edilen tahliye sayısı 2 milyon 141 bin” dedi.

“İçme suyu ambalajlı su ile sağlanıyor”

Şebeke suyunun günlük ihtiyaçlar için kullanıldığını belirten Soylu, “Sağlık Bakanlığımız, il sağlık müdürlüklerimiz, belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımız tarafından her gün takip ediliyor. Bölgeye gönderilen paketli içme suları ile içme suyu sağlanıyor. Sadece bugün. , ambalajlı içme suyu ise 1 milyon 200 bin.”

sokehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu