Haber

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türk-Romen Dostluk, Kültür ve Sanat Gecesine katıldı

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türkiye ile Diplomatik İlişkilerin 145’inci yılını kutlamak amacıyla düzenlenen Türk-Romen Dostluk, Kültür ve Sanat Gecesi programına katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Romanya Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın Cumhuriyetin 100’üncü yılı ve Romanya arasındaki Diplomatik İlişkilerin 145’inci yılını kutlamak amacıyla düzenlediği Türk-Romen Dostluk, Kültür ve Sanat Gecesi programına katıldı. ve Türkiye.

Burada bir konuşma yapan Topçu, Türkiye ve Romanya’nın tarihi bağları olan, siyasi, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerdeki gücünü bu tarihi ve kalıcı dostluktan alan iki stratejik ortak dost halk ve devlet olduğunu belirterek, şunları söyledi: “10’dan fazla ülke Dost ülke Romanya’da bin vatandaş yaşıyor “70 bini aşkın Kırım Tatarı, Nogay, Türkmen ve Gagavuz soydaşımızın varlığı, kara sınırı olmayan iki dost ülke arasında komşuluk sınırı ve gönül köprüsüdür” dedi.

“Türk milleti, Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesinin dünyaya hakim olmasını istemektedir.”

Topçu, Türk milletinin, başta Filistin ve Ukrayna olmak üzere dünyanın birçok yerinde dünya barışını tehdit eden tüm savaşları ve terör örgütü hareketlerini kınadığını belirterek, “Türk milleti, İsrail’in sivil kayıplarını hiçbir zaman tasvip etmemiş ve kınamamıştır. Hükümetin 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki eylemleri.” Sivil çocuk ve kadın nüfusa karşı işlenen insanlık suçlarının yanı sıra hastane, kilise ve camilere yönelik saldırıları da kabul etmiyor ve nefretle kınamıyor. Türk milleti, tarihin çeşitli dönemlerinde İsrailoğullarına karşı yapılan vahşet ve katliamlara sessiz kalmadığı gibi, bugün de onları kanatları altına almış ve vatanlarını Filistin’e açmıştır. “Halkına karşı işlenen insanlık suçuna sessiz kalmıyor, Filistin halkının haklı davasına da destek veriyor. Türk milleti, Cumhuriyetimizin kurucusunun “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesini istemektedir. Büyük Atatürk, dil, din, ırk ayrımı yapmadan tüm insanlık için dünyaya egemen olmaktır.”

Konuşmanın sonunda etkinlik, Romanya halk oyunları, halk sanatçıları ve Azerbaycan’ın ünlü moda tasarımcısı ve Milli Giyim Başkanı Gülnara Halilova’nın hazırladığı defile ile devam etti. Gece, Türk Halk Müziği Sanatçısı Esat Kabaklı’nın konseriyle sona erdi. – ANKARA

cinarcikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu