Ekonomi

Borsa İstanbul’da son halka arzlar hayal kırıklığına uğrattı

Investing.com – Borsa İstanbul’da geçen ay 8 şirket halka arz olurken bu şirket hisselerinin bir çoğu performanslarıyla eski halka arzları arattı. 

SPK, Haziran ayında halka arz onaylarına ara verdi

Borsa İstanbul’da geçen ay Altınay Savunma (ALTNY), Koç Metalurji (KOCMT), Hareket Proje (HRKET), Onur Yüksek Teknoloji (ONRYT), Özyaşar Tel (OZYSR), Altınkılıç Gıda (ALKLC), Yiğit Akü (YIGIT) ve Horoz Lojistik (HOROZ) olmak üzere 8 şirket halka arz oldu. Haziran ayında ise SPK’nin halka arz başvurularına ara verdiği görülürken bu ay mevcut başvurular arasında onay alabilen şirket çıkmadı. 

Mayıs ayındaki halka arzlar arasında en yüksek katılımcı sayısına ulaşan şirket Altınay Savunma olurken bu halka arza 3.627.803 yatırımcı katıldı. ALTNY payının BIST’teki işlemlerine bakıldığında ise en yüksek talebe paralel olarak bu 8 halka arz arasında en iyi performansa sahip olan hisse olduğu görüldü.

ALTNY, 16 Mayıs’ta işlemlere başladıktan sonra 9 işlem günü boyunca tavan serisini devam ettirdi. Ardından kısa süreli bir dalgalanma gören hisse yükseliş trendini sürdürdü ve 32 TL olan halka arz fiyatından 105 TL’ye kadar yükselerek %227 oranında değer kazancı gördü. Haziran ayında düzeltme sürecine başlayan hisse, bugün 73,7 TL’ye geriledikten sonra tavan fiyatına ulaşarak 83,6 TL’ye kadar yükseldi.

Son halka arzlara yönelik talep düşük kaldı

Altınay Savunma’nın ardından devam eden halka arzlarda katılımcı sayısı açısından gözle görülür bir düşüş dikkat çekerken KOCMT’nin haricinde diğer halka arzlar 2 milyon katılımcı sayısına ulaşamadı.

Son halka arzlara talep düşük kalırken bunun hisse performanslarına da yansıdığıda gözlemlendi. Şu an ALTNY ve ONRYT payları dışında yeni hisseler, halka arz fiyatının altında işlem görüyor. Özellikle en son halka arz olan YIGIT ve HOROZ, en kötü performansa sahip olurken işlemlere düşüşle başladı. Bugün itibarıyla YIGIT, halka arz fiyatından %20 düşüşle 27 TL bandında işlem görüyor. HOROZ payı ise %10 düşüşle 49 TL seviyesinde alıcı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu