Haber

Anagold Madencilik’ten açıklama: Fırat Nehri’ne siyanür akışı olmadı

Erzincan İliç’te Anagold Madencilik Şirketine ait Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen heyelan nedeniyle ilk belirlemelere göre 9 personel yer altında mahsur kaldı. Siyanürün havaya, toprağa ve suya karışma riskine ilişkin uyarılar yapılırken Anagold Madencilik’ten de açıklama yapıldı. Açıklamada bölgede rastgele bir kirlenme veya siyanür akışının olmadığı iddia edildi.

‘ACİL DURUM PLANI ETKİNLEŞTİRİLDİ’

Açıklamada, “Çöpler Altın Madeni olarak tesisimizde yaşanan trajik olayın ardından çalışanlarımızın ve ailelerinin bu zorlu süreçte yaşadığı panik ve belirsizlikten dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. 13 Şubat Salı günü saat 14.28 sıralarında, önceki “Açıklamamızda belirttiğimiz gibi, olay meydana gelir gelmez acil durum planı devreye sokulmuş, kurtarma çalışmaları derhal başlatılmış ve halen devam etmektedir.”

‘SORGULAMA YAPILIYOR’

9 işçiye yönelik arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtilen açıklamada, “Anagold, olayın nedenlerinin ve nasıl meydana geldiğinin belirlenmesi için detaylı inceleme başlattı. Profesyonel ekiplerimiz olay yerinde ve ilgili kaynaklarda kapsamlı inceleme sürdürüyor. Bu soruşturma süreci firmamızın ve diğer ilgili kuruluşların uzmanları tarafından yürütülmektedir.” “Onların katkılarıyla titizlikle yürütülüyor.”

‘HİÇBİR ZARARLILIK YOK’

Şirket olayla ilgili şu bilgileri paylaştı:
” – Yığın liçi alanının kayması nedeniyle kaza meydana geldi.
– Konunun atık depolama havuzuyla ilgisi yoktur. Atık depolama havuzumuzla ilgili herhangi bir tehlike bulunmamaktadır.
– Karasu (Fırat) Nehri’ne rastgele bir siyanür akışı olmamıştır.
– Kayma nedeniyle herhangi bir çevre kirliliği yaşanmadı ancak gerekli tüm önlemler hızla alınarak saha kontrol altına alındı.
– 6 noktadan yüzey suyu örnekleri alındı. “Alınan numuneler normal değerler içerisinde olup rastgele bir kontaminasyon söz konusu değildir.”

Bölgedeki madencilik faaliyetlerine ilişkin daha önce yapılan uyarılara ve mahkeme kararlarına değinilmeyen açıklamada, “Anagold, olayın ayrıntıları konusunda kamuoyunu tam olarak bilgilendirecek ve nedenlerini net bir şekilde açıklayacaktır. Benzer durumların yaşanmaması için gerekli tedbirleri alın.”

(HABER MERKEZİ)

yapraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu