İş

Almanya’da iş güveninde olumlu sürpriz

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomik Araştırma Enstitüsü (Ifo), yaklaşık 9 bin şirketin katılımıyla gerçekleştirdiği Mart ayı Alman İş Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı.

Buna göre, Şubat ayında 91,1 puan olan Almanya Sanayi ve Ticaret İş Güven Endeksi, yüksek enflasyonun ekonomik beklentiler üzerindeki olumsuz etkisine ve son dönemde bankacılık sektöründeki çalkantılara rağmen bu ay 93,3 puana yükseldi.

Beşinci aya yükselişini sürdüren endeks için piyasa beklentisi 91 puana gerilemesi yönündeydi.

Söz konusu dönemde Ifo Beklenti Endeksi 88,4’ten 91,2 puana, Mevcut Durum Endeksi ise 93,9’dan 95,4 puana yükseldi.

“Alman ekonomisi istikrara kavuşuyor”

Ifo Lideri Clemens Fuest, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Alman şirketlerinde geleceğe yönelik beklentilerin yumuşadığını belirterek, “Ifo İş Ortamı İnanç Endeksi Şubat’taki 91,1 puandan Mart’ta 93,3 puana yükseldi. Bu art arda beşinci kez oluyor. aylık artış Bu artış, öncelikle şirketlerin büyümesinden kaynaklanmaktadır. İş beklentileriyle desteklenmektedir. Şirketler ayrıca mevcut işlerini biraz daha iyi olarak derecelendirdi. ifadesini kullandı.

Fuest, “Bazı uluslararası bankalardaki türbülansa rağmen Alman ekonomisi istikrar kazanıyor” dedi. söz konusu.

Bu arada Almanya ekonomisi, elektrik krizi ve rekor enflasyon nedeniyle 2022’nin son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 küçüldü.

Ekonomistler, Avrupa’nın en büyük ekonomisi teknik olarak durgunlukta olduğundan, GSYİH’nın bu yılın ilk çeyreğinde düşüşünü sürdürmesini bekliyorlar.

Teknik bir durgunluk, “GSYİH’de dörtte iki daralma” olarak adlandırılır.

10 yıllık iyi ekonomik büyümenin ardından Almanya, Kovid-19 salgınının ilk yılı olan 2020’de 2009’dan bu yana ilk kez resesyon yaşadı.

Öte yandan Alman hükümeti bu yıl ekonomide yüzde 0,2 büyüme bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu