Ekonomi

Alaska yeni NPR-A kiralama yönetmelikleri hakkında dava açtı

Alaska eyaleti Çarşamba günü federal hükümete karşı yasal işlem başlatarak Ulusal Petrol Rezervi-Alaska (NPR-A) içinde petrol ve gaz kiralanmasına ilişkin son düzenlemelere itiraz etti.

Dava, Biden yönetiminin Nisan ayında Alaska’daki petrol ve gaz sondajı ile madencilik faaliyetlerini kısıtlamaya yönelik hamlelerine yanıt olarak açıldı. Yaban hayatı habitatlarını ve yerli toplulukların yaşam tarzını korumayı amaçlayan yeni kurallar, NPR-A’nın %40’ında geliştirme yapılmasını engelliyor. Ancak bu düzenlemeler mevcut petrol ve gaz faaliyetlerini etkilemiyor.

Alaska hükümeti, düzenlemelerin paydaşlarla yeterli istişare yapılmadan yürürlüğe girdiğini, kongre yetkisinin sınırlarını aştığını ve yasama denetimini atlatmak için aceleyle uygulandığını iddia ediyor. Alaska’nın North Slope bölgesinde 23 milyon dönümlük bir alanı kapsayan NPR-A, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bozulmamış en büyük kamu arazisini temsil etmektedir.

Alaska Başsavcısı Treg Taylor, davanın eyaletin egemenliğini baltalayan federal aşırılıkları engelleme çabası olduğunu vurguladı. Eyalet, kural koyma sürecinde aktif bir şekilde katılım arayışında olduğunu, ayrıntılı geri bildirimde bulunduğunu ve yorum hazırlığı için daha fazla zaman talep ettiğini, ancak kuralların kongre denetimindeki bir değişimi engellemek için hızlandırıldığını iddia ediyor.

Bu dava, Alaska’nın federal hükümete karşı yakın zamanda açtığı bir başka yasal mücadelenin ardından geldi. Salı günü eyalet, Biden yönetiminin 19,6 milyon dönümlük Arctic National Wildlife Refuge’da (ANWR) petrol ve gaz sondajı kiralamalarını iptal etmesi nedeniyle kaçırdığına inandığı geliri geri almaya çalıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu