Haber

Adana’da soğan hasadı başladı; Fiyatların düşmesi bekleniyor

Adana’da 30 TL’lik ağırlığıyla muzun ağırlığını aşan soğanın hasadı ülke genelinde başladı. Adana Tarım Platformu Lideri Cahit İncefikir, rekoltenin genişlemesiyle fiyatların düşeceğini ve istikrara kavuşacağını belirtti.

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere muz kilosu 25 TL’den satılırken, bir önceki dönemin son soğanlarının fiyatı 30 TL’ye çıktı. Adana’da geçen yıl 12 bin 500 dönüme ekilen soğan bu yıl 23 bin dönüme dikildi. Türkiye’nin ilk soğanının yetiştiği kentte hasat heyecanı yaşandı. Tarlalardan sökülen ürünler 17-18 TL’ye satılarak tırlara yüklenip marketlere ve yurdun dört bir yanına gönderildi. Kısa bir süre sonra başta Hatay olmak üzere diğer illerde de hasadın başlamasıyla birlikte fiyatların düşerek istikrara kavuşacağı bildirildi.

PLANLI TARIMDA ÖNE ÇIKANAdana Tarım Platformu Sözcüsü Cahit İncefikir, bu tür iniş çıkışların dönemsel olarak yaşandığını kaydetti. Geçen yıl ekim alanlarının azlığından dolayı son dönemde fiyatların arttığına dikkati çeken İncefikir, hasat alanlarının genişlemesiyle piyasada bolluk olabileceğini ve fiyatların 7-2019’un ortalarına kadar düşebileceğini söyledi. 9 TL. Bu tür dengesizliklerin önüne geçmek için envantere dayalı planlı tarım yapılması gerektiğine vurgu yapan İncefikir, “Planlı tarım bir an önce devreye alınmalı. Arz ve talep istikrarının piyasa koşullarına göre ayarlanması gerekiyor. Ne kadar? piyasaya satılıp ne kadar tüketildiği envantere dayalı bir sistemle belirlenmelidir.Fiyat dengesizlikleri arz-talep istikrarına, ekim alanlarına göre belirlenir.Üretici bir önceki yılı boşa harcamışsa, kar etmemişse, emeği geçmişse tarlada bırakılırsa bir süre sonra o işten kaçabilir. Envanter sağlanırsa astronomik farklar olmaz” dedi.

incefikir,

sulakyurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu