Ekonomi

ABD Kamu Borç Piyasası İkinci Bir Trump Başkanlığını mı Bekliyor? Yardeni Research İçgörü Sağlıyor

Investing.com — Yardeni Research analistlerine göre, geçen haftaki başkanlık münazarasının ardından ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış, tahvil piyasasının Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın kazanacağını öngörüyor olabileceğine işaret ediyor.

Pazartesi günü, gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi, münazara öncesinde yaklaşık %4,29 seviyesinde istikrarlı bir dönem geçirdikten sonra, 31 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan %4,48’e ulaştı. Tahvil fiyatları düştüğünde getirilerin yükselmesi yaygın bir durumdur.

Getirideki artış, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ve Federal Rezerv tarafından tercih edilen bir enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin enflasyonda düşüşe işaret etmesine rağmen gerçekleşti. Bu düşüş, Fed’in yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını yirmi yılı aşkın bir süredir görülmeyen mevcut yüksek seviyelerinden indirmesi için olumlu bir işaret olarak yorumlandı.

Analistler, “Tahvil piyasasının Başkan Donald Trump’ın yeniden seçilme olasılığının artmasına tepki verdiğine inanıyoruz” dedi.

Analistler, tahvil yatırımcılarının Trump’ın yeniden seçilmesi halinde hem ekonomik büyümenin artacağını hem de enflasyonun yükseleceğini düşündüklerini belirtiyor.

Analistler, Trump’ın 2017’de bireyler ve mülkler için yapılan ve bir sonraki yıl sona erecek olan vergi indirimlerini sürdürmeye karar vermesi halinde Hazine Bakanlığı’nın borçlanmayı artırması gerekeceğini tahmin ediyor. Bu durum, mevcut faiz oranlarında mevcut talebi aşacak önemli bir yeni tahvil akışına yol açabilir.

Analistler, getirilerdeki artışın getiri eğrisinin uzun ucunda daha belirgin olmasının beklendiğini gözlemlemiştir. Bu durum, uzun vadeli ekonomiye ilişkin piyasa tahminlerinin değişmekte olduğunu, kısa vadeli Federal Rezerv faiz oranı ayarlamalarına ilişkin beklentilerin ise nispeten değişmediğini göstermektedir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-sebinkarahisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu