Haber

ABD Başkanı Joe Biden, Filistin’deki Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanmasına izin veren kararnameyi onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, Filistin’in Batı Şeria bölgesinde Filistinlilere şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanmasına izin veren kararnameyi onayladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Filistin’in Batı Şeria bölgesinde Filistinlilere şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanmasına karar verdi. Biden, yaptığı yazılı açıklamada, aşırı Yahudi yerleşimci şiddeti, Filistinlilerin zorla yerinden edilmesi ve mülklerin tahrip edilmesi nedeniyle Batı Şeria’daki durumun çekilmez boyutlara ulaştığını belirtti.

Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde yaşanan olayların Ortadoğu bölgesinin barış, güvenlik ve istikrarına ciddi bir tehdit oluşturduğunu tespit ettiğini belirten Biden, “Bu eylemler arasında iki devletli çözümün ve eşit eşitliğin uygulanabilirliğinin sağlanması yer alıyor. İsraillilerin ve Filistinlilerin güvenliği, refahı ve özgürlüğü.” “Bu, ABD’nin dış politika hedeflerini baltalıyor;

Söz konusu şiddet olaylarının aynı zamanda İsrail’in güvenliğine de zarar verdiğini belirten Biden, şiddet olaylarının Ortadoğu’da daha geniş bölgesel istikrarsızlığa da yol açarak ABD’li çalışanları ve çıkarlarını tehdit ettiğini açıkladı. Biden, “Bu nedenlerden dolayı bu eylemler ABD’nin ulusal güvenliğine ve dış politikasına olağanüstü bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Kararname, sivillere karşı şiddet eylemlerine girişenler, sivilleri evlerini terk etmeleri konusunda korkutanlar, mülkleri tahrip edenler, el koyanlar veya terör faaliyetlerine girişenler de dahil olmak üzere belirli eylemleri yöneten veya bunlara katılan kişilere karşı mali yaptırımlar uygulanmasına izin veriyor.

Kararnameyle belirlenen kişilerin ABD finans sistemine erişimi engellenecek, ABD’de mülk sahibi olamayacak, sahip oldukları mülklere el konulacak ve ABD’ye girişleri yasaklanacak. -WASHINGTON

idilajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu